Reklama
  • Poniedziałek, 6 kwietnia 2015 (08:00)

    Co pomoże na bóle głowy?

Bywa tak silny, że uniemożliwia funkcjonowanie. Czasami opasuje głowę jak obręcz, innym razem zlokalizowany jest po jednej stronie. Jak z nim walczyć?

Jeżeli ból głowy pojawia się od czasu do czasu, nie jest niebezpieczny. Może go wywołać np. przeziębienie, zmiany ciśnienia, nerwy czy ból zęba. Bywa też, że ból sam w sobie jest chorobą. Jego lokalizacja często świadczy o rodzaju bólu.

Napięciowy

Reklama

To najczęściej spotykany ból głowy. Jego przyczyną jest zwykle stres, brak snu, przemęczenie, zmiany atmosferyczne lub nadmiar alkoholu. Ból nasila się pod wpływem pobudzenia emocjonalnego.

Zazwyczaj trwa krótko, ale może też być przewlekły i „trzymać” miesiącami, a nawet latami.

Jak sobie pomóc? Z „chwilowym” bólem możesz poradzić sobie sama. Zanim jednak sięgniesz po tabletkę, spróbuj naturalnych metod. Do wyboru masz kilka sposobów. Gdy jeden nie pomoże, możesz natychmiast zastosować kolejny.

Ogromnym ich plusem jest to, że nie przedawkujesz. Najprostszym sposobem jest oddychanie i terapia wodą. Ulgę przynosi akupresura: bolące miejsce uciskaj ok. 20 sek. czubkiem kciuka lub palca wskazującego. Zabieg wykonuj ok. 2 min.

Gdy boli Cię cała głowa, masuj punkt nad karkiem, w zagłębieniu poniżej linii włosów. Bardzo przyjemna jest aromaterapia. Możesz zapalić specjalny kominek i wdychać rozchodzący się zapach, albo skropić olejkiem np. chusteczkę i wąchać.

Ból uśmierzają olejki: bazyliowy, hyzopowy, lawendowy, majerankowy, miętowy lub geraniowy.

Migrena

Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może być wywołany przez emocje, zmiany pogody lub pokarm (np. żółty ser).

Jak sobie pomóc? Połóż na czoło okład z lodu, a jednocześnie zanurz stopy w gorącej wodzie. Wypij 3 szklanki wody i ułóż się płasko do snu w zaciemnionym pokoju z zimnym okładem na czole.

Klasterowy

Najczęściej dotyka mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Jego napady występują w „wiązkach” (tzw. klasterach, od ang. cluster – wiązka). Często towarzyszy mu zatkany nos i łzawienie. Ból trwa ok. 30 minut, może nawracać kilka razy w ciągu doby.

Jak sobie pomóc? Oddychaj głęboko. Przy wdechu odchyl głowę do tyłu, przy wydechu pozwól jej opaść na klatkę piersiową. Zażywaj magnez.

MAB

1. Boli pół głowy Tak objawia się migrena – wtedy ból jest pulsujący, a także ból klasterowy – zaczyna się w okolicy oka.

2. Boli z tyłu głowy. Taki ból często oznacza problemy z ciśnieniem lub kręgosłupem.

3. Boli środek czoła policzki i nos. Tak najczęściej objawia się zapalenie zatok. Ból nasila się przy pochylaniu.

4. Bolą skronie. To najczęściej ból napięciowy. Opasuje głowę jak obręcz. Mięśnie szyi i karku sztywnieją.

Naturalne sposoby

Oddychaj. To najprostszy sposób, który dotleni i poprawi krążenie krwi. Stań przy otwartym oknie i głęboko oddychaj. Jeżeli możesz, robiąc wdech unieś wysoko ręce.

Nabierz tyle powietrza, żeby brzuch stał się wypukły. Przy wydechu wykonaj skłon i wciągnij brzuch.

Pij wodę. Przyczyną bólu głowy bardzo często jest odwodnienie. Codziennie powinniśmy wypijać ok. 35 ml wody na każdy kilogram ciała (a więc kobieta ważąca 65 kg, powinna spożyć 2,27 l). Pij wodę powoli, małymi łykami, za jednym razem najwyżej szklankę.

Tele Tydzień
Więcej na temat:migrena | Mabion S.A. | oddychanie

Zobacz również

  • 1. Aromaterapia na migrenę Odmierz 2-3 krople olejku eterycznego (np. miętowego, lawendowego albo geraniowego), dodaj łyżkę oliwy z oliwek. Wcieraj w skórę czoła i karku kilka razy w ciągu dnia.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.