Reklama
  • Środa, 21 stycznia 2015 (15:05)

    Jak pozbyć się bólu głowy?

Urządzasz święta dla rodziny? Sprzątasz, robisz zakupy, szykujesz dania i czujesz, że głowa zaraz Ci pęknie? Sprawdź, co zrobić, by ból szybko pozwolił o sobie zapomnieć.

Na początku trzeba ustalić, jaki jest jego rodzaj. Wyróżniamy trzy podstawowe typy bólu głowy: naczynioruchowy, migrenowy lub objawowy. Najczęściej występuje ten pierwszy.

Reklama

Przeważnie to on odpowiada za dolegliwości w sytuacjach mo cno stresujących, czyli właśnie takich, kiedy wszystko jest na naszej głowie. Nie myślimy wtedy racjonalnie, tylko za wszelką cenę chcemy pokazać się z najlepszej strony, podejmując gości. Mało śpimy, zapominamy o wypoczynku i niedojadamy.

Uciażliwe objawy

Ból naczynioruchowy jest tępy, niezbyt silny, obejmuje całą głowę lub umiejscawia się w obrębie czoła bądź obu skroni. Dolegliwości nie mają charakteru napadowego, ale zjawiają się i nasilają powoli. Trwają cały dzień, a bywa, że nie nie mijają nawet do tygodnia.

Zwiększają się m.in. podczas schylania się w trakcie robienia porządków. Nie towarzyszą im wymioty, ale niekiedy występują nudności.

Powodowane są głównie przez nadmiar emocji i brak snu. Dodatkowo nasila je dym papierosowy oraz zbyt duża ilość wypitej kawy albo nawet kieliszek wina, który pozornie miał działać uspokajająco.

Co może nas uratować?

Przede wszystkim spokój. Choć przy wielu narzuconych sobie obowiązkach nie jest to proste, należy robić przerwy na odpoczynek. Warto stanąć na chwilę przy uchylonym oknie i wziąć kilka głębokich oddechów.

Dodatkowo nawet w największe mrozy zaleca się częste wietrzenie mieszkania, bo to wpływa na dobre dotlenienie organizmu i lepsze krążenie. Musimy pamiętać, że nie wolno zabierać się do pracy bez śniadania.

Głód połączony ze stresem zawsze powoduje duże nasilenie bólu głowy. Ważne jest także, by w przerwach wypijać przynajmniej szklankę chłodnej wody. Należy pić ją powoli i niedużymi łykami. W ten sposób wypłucze ona szkodliwe toksyny, a także wyrówna ciśnienie krwi.

Można również położyć na czole zimny okład z lodu zawiniętego w ściereczkę albo wykonać delikatny masaż czoła i skroni. By uspokoić atmosferę oraz zwolnić tempo, warto włączyć przy pracy spokojną muzykę i zapalić zapachowe świeczki, najlepiej różane, eukaliptusowe lub cytrusowe.

Jeśli te metody nie pomogą, trzeba sięgnąć po proszki przeciwbólowe (bezpieczne przy nadciśnieniu), np. paracetamol lub pyralginę. GP

To Ci pomoże!

Zamiast kawy, pij rano i po południu zieloną herbatę, która pobudzi Cię do działania, ale nie nasili bólu głowy.

Wieczorem zaparz filiżankę ziół kozłka lekarskiego lub melisę. Dzięki temu odprężysz się po ciężkim dniu pracy i szybciej uśniesz.

Rano obudzisz się wypoczęta, zrelaksowana i przede wszystkim pełna sił do podjęcia kolejnych wyzwań.

Jeżeli dolegliwości związane z bólem głowy są na tyle silne, że prowadzą do wymiotów, może to oznaczać, że cierpisz na migrenę. Jednak diagnozę może postawić tylko neurolog, który zleci wykonanie badań, m.in. tomografię komputerową.

Telemax

Zobacz również

  • Daje się nam we znaki jak mało która dolegliwość. A my... staramy się tego nie zauważać i mimo złego samopoczucia robić swoje – pracować, wypełniać domowe obowiązki. Ale to niezbyt dobra taktyka! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.