Reklama
  • Piątek, 24 kwietnia 2015 (08:05)

    Jak walczyć z migreną

Co to znaczy „mieć migrenę” wiedzą tylko ci, którzy jej doświadczyli. Wywołuje ona ogromne cierpienia. Chorzy mówią: „Ten ból całkiem wycina mnie z życia”.

Kiedy przychodzi atak migreny, nie da się normalnie funkcjonować. Chorzy zamykają się w zaciemnionych pokojach, unikają jakichkolwiek dźwięków i zapachów. Leżą bez ruchu i… cierpią. Wiele osób z powodu ataków migreny zmuszone jest regularnie brać zwolnienia lekarskie.

Nie każdy ból głowy to migrena

Reklama

Kiedy atakuje nas migrena, ból zwykle zajmuje połowę głowy (bóle niemigrenowe są bardziej symetryczne). I jest wyraźnie pulsujący – „rozsadza” czaszkę. Chorzy mają światłowstręt, wymiotują, a zapachy i dźwięki nasilają cierpienie. Taki atak może trwać kilka godzin, a nawet 3 dni. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, skąd bierze się migrena – ale podejrzewają, że jest ona dziedziczna.

Za powstawanie bólu obwinia się zaburzenia w pracy naczyń wewnątrzczaszkowych lub nie- prawidłowe wydzielanie przekaźników bólu w zatokach żylnych w mózgu. Atak migreny często poprzedza tzw. aura – lekkie mdłości, światłowstręt, świetlne zygzaki czy pulsujące mroczki przed oczyma, czucie zapachów, których nie ma. Po godzinie zwykle pojawia się ból. Wiele kobiet miewa ataki migreny związane z cyklem hormonalnym. Jest to związane z tym, że w miesięcznym cyklu poziom hormonów zmienia się i waha.

Migrena pojawia się najczęściej wtedy, gdy estrogenów jest najmniej – czyli tuż przed miesiączką. Kobiety są wtedy bardzo wrażliwe na ból. U ponad połowy pań cierpiących na migrenę jej objawy występują na dwa dni przed menstruacją lub w jej trakcie i trwają zwykle do trzeciego dnia cyklu. Najwięcej migrenowych napadów spowodowanych wahaniami hormonów zdarza się do 35. roku życia. Złą wiadomością jest fakt, że związane z hormonami ataki migreny mogą mieć ostrzejszy przebieg i gorzej reagują na leki przeciwbólowe.

Dobra wiadomość to ta, że zwykle ustępują po menopauzie (choć zdarza się, że w okresie okołomenopauzalnym migrena pojawia się w ogóle pierwszy raz). Migrenę zwykle wywołują tak zwane czynniki spustowe. To nie tylko niektóre pokarmy (patrz ramka), ale i trudne do kontrolowania zjawiska: stres, zmiana pogody, gwałtowne wahania ciśnienia atmosferycznego, klimatyzacja, zbyt długi lub za krótki sen, spaliny, wiatr halny, intensywny zapach.

Czasem czynnikiem spustowym jest migotanie światła, w tym światła telewizora czy monitora. Niektórym do bólu głowy wystarczy wizyta w supermarkecie. Lekarze zalecają migrenikom samoobserwację i prowadzenie dzienniczków pomagających wyśledzić, co wywołuje ataki. Unikanie czynnika spustowego to najprostszy sposób walki z migreną.

Nie zawsze udaje się od razu dobrać leki. Trzeba uwzględnić wiele czynników: choroby współwystępujące, tryb życia i pracy, wiek i płeć pacjenta.

Dr n. med. Magdalena Wysocka-Bąkowska, migrenolog

Dobry Tydzień
Więcej na temat:migrena | chorzy | Nie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.