Reklama
  • Środa, 4 listopada 2015 (14:05)

    Jak wyprzedzić atak migreny

Leczenie migreny to nie tylko łagodzenie skutków jej ataków, lecz także zapobieganie pojawianiu się kolejnych. W profilaktyce tej choroby bardzo ważny jest tzw. higieniczny tryb życia. Dobre efekty przynoszą m.in. ćwiczenia relaksacyjne (osoby, które nie potrafią efektywnie odpoczywać, cierpią na tę chorobę częściej) i codzienne spacery. Istotną rolę odgrywa również odpowiednia dieta.

✣ Jeśli miewasz migreny, powinnaś koniecznie zacząć notować, co jadłaś przed ich atakami. Jeśli zauważysz, że bóle głowy zwykle pojawiają się po spożyciu jakiegoś pokarmu, wyeliminuj go z jadłospisu. Warto to zrobić, bo według lekarzy ponad 40 proc. napadów migreny wywołane jest niewłaściwą dietą.

Za uporczywy ból głowy migrenika najczęściej odpowiedzialny jest aminokwas o nazwie tyramina. U osób, które go nie tolerują, po zjedzeniu zawierających tyraminę pokarmów i podwyższeniu jej stężenia we krwi może dojść do gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu naczyń krwionośnych. Konsekwencją jest właśnie migrena.

Reklama

Do produktów o dużej zawartości tyraminy należą sery żółte i pleśniowe, czerwone mięso, marynowane, solone lub wędzone ryby, sos sojowy, czerwone wino, kawa i czarna herbata, owoce cytrusowe i czekolada. Trzeba też uważać na zimne pokarmy (lody, mrożona kawa). Podczas ich spożywania temperatura w jamie ustnej gwałtownie się obniża, co doprowadza do pobudzenia zakończeń nerwowych i czasem wywołuje migrenę.

✣ W zapobieganiu migrenom duże znaczenie ma również uregulowanie rytmu dobowego. Jeśli chcesz ograniczyć liczbę ataków, powinnaś każdego dnia kłaść się o tej samej porze i o tej samej porze wstawać.

Ważne jest także, by posiłki były spożywane mniej więcej w tym samym czasie każdego dnia. Z badań wynika, że liczbę ataków migreny zmniejsza uprawianie sportów (ćwiczenia rozciągające, pływanie, joga). Ważniejsza jest przy tym systematyczność niż intensywność wysiłku.

Ponieważ wyzwalaczem migreny bardzo często są bodźce wzrokowe lub słuchowe, unikaj miejsc wypełnionych hałasem oraz mocno oświetlonych (galerie handlowe) i z błyskającym światłem (kluby, dyskoteki). Ogranicz również oglądanie telewizji i korzystanie z komputera.

Osoby cierpiące z powodu migren nie powinny też pić alkoholu i palić papierosów oraz przebywać w zadymionych miejscach.

Magnez - antymigrenowy minerał

Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę ataków migreny, zadbaj, by w twojej diecie było dużo produktów zawierających magnez. Znajdziesz go m.in.: w pieczywie razowym, pieczywie typu graham, kaszach (gryczanej, jęczmiennej i jaglanej), płatkach owsianych, makaronach pełnoziarnistych oraz brązowym ryżu.

Olivia
Więcej na temat:leczenie | magnez | atak | migrena

Zobacz również

  • 1. Aromaterapia na migrenę Odmierz 2-3 krople olejku eterycznego (np. miętowego, lawendowego albo geraniowego), dodaj łyżkę oliwy z oliwek. Wcieraj w skórę czoła i karku kilka razy w ciągu dnia.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.