Reklama
  • Środa, 2 marca 2016 (13:06)

    Jakie są przyczyny bólu głowy

To jedna z tych dolegliwości, które szczególnie dają się we znaki kobietom.

Niestety ataki u pań są intensywniejsze, dłuższe i bardziej dokuczliwe niż u mężczyzn. Utrudniają codzienne życie. U 15 procent kobiet są na tyle silne, że zaburzają normalną aktywność życiową. Dlatego warto spróbować zlokalizować miejsce bólu i określić jego przyczynę. Bo tylko tak można z nim walczyć.

Zatoki

Reklama

Zatokowy ból głowy jest pulsujący, towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie twarzy i głowy, może też promieniować. Nasila się podczas ucisku okolic zajętej zatoki, podczas kaszlu, próby opróżnienia nosa, wysiłku fizycznego oraz w godzinach porannych.

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się go jest wyleczenie zapalenia zatok. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Leki przeciwbólowe pomogą jedynie doraźnie.

Stres

Napięciowy ból głowy odczuwamy zwykle w okolicach czoła i skroni. Jest obustronny, rozlany, tępy. Zwykle narasta z czasem i może być mocny, jak ten migrenowy. Trwa od pół godziny do nawet kilku dni.

Towarzyszą mu inne objawy: zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, nadwrażliwość na hałas i osłabienie apetytu. Ciężko się go pozbyć, bo trzeba wyeliminować przyczynę, czyli stres. A to, jak wiadomo, nie zawsze jest łatwe.

Ból na pewno złagodzi regularny tryb życia: zdrowe posiłki, wysypianie się i wprowadzenie do rozkładu dnia ćwiczeń relaksacyjnych.

Kręgosłup

Bywa, że przyczyną bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa na odcinku szyjnym. Powodują one przykurcze mięśni i zaburzenia w przepływie krwi do mózgu.

Ból najczęściej odczuwany jest w potylicy. Żeby się go pozbyć trzeba udać się do lekarza specjalisty, który zleci badania, np. RTG lub tomografię komputerową.

Zła dieta

Warto wiedzieć, że ból głowy może być spowodowany przez niektóre pokarmy. Mają one bowiem wpływ na kurczenie się naczyń krwionośnych lub wywołują reakcje alergiczne, które objawiają się bólem.

Są to m.in. sery żółte i pleśniowe, czekolada, niektóre owoce, np.: ananasy, grejpfruty i cytry- ny, czy dodawany do gotowych dań glutaminian sodu.

Czym jest migrena

To przewlekła choroba neurologiczna, która objawia się:

● aurą migrenową, czyli nadwrażliwością na światło, dźwięki, zapachy. Towarzyszą jej często migające przed oczami mroczki i nudności.

● atakiem bólu, który trwa od 4 do 72 godzin i pojawia się po jednej tylko stronie głowy. Jest silny i narastający.

Takie jest życie
Więcej na temat:zatoki | stres | warto

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.