Reklama
  • Poniedziałek, 26 grudnia 2016 (08:00)

    Kuracje na migrenę bez użycia lekarstw

Moja mama miewała od czasu do czasu okropne migreny: pulsujący ból połączony z mdłościami. Ataki dopadały ją w pracy, kiedy silnie się zdenerwowała. Pamiętam, że babcia Inusia radziła jej, żeby zawsze miała przy sobie w termosie herbatkę imbirową. Niestety, ja także miewam migreny. Lepiej pić napar imbirowy zapobiegawczo czy dopiero w czasie napadu bólu? Agnieszka z Warszawy

Reklama

Podczas ataków migreny dochodzi do zaburzeń kurczliwości naczyń krwionośnych mózgu i opon mózgowych oraz zapalenia otaczającej je tkanki. W fazie wstępnej jest to skurcz naczyń, a jego objawem – złe samopoczucie, ogólne zmęczenie, drażliwość.

Jeśli wówczas nie zastosuje się odpowiedniego leku, następuje etap drugi – silny rozkurcz naczyń. Okołonaczyniowe zakończenia nerwowe przekazują ten bodziec do kory mózgowej, gdzie interpretowany jest on jako pulsujący ból.

Dzisiaj ataki migreny skutecznie zwalczają tryptany. Te specjalistyczne leki blokują receptory neuroprzekaźników biorących udział w transmisji sygnałów bólowych. Ale jeszcze niedawno do dyspozycji mieliśmy tylko środki naturalne.

Dlaczego imbir działa?

W 2013 roku irańscy naukowcy z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Zandżanie zbadali wpływ imbiru na przebieg migreny. Pacjenci, czując zbliżający się atak, zażywali kapsułkę zawierającą 250 mg tego kłącza w proszku.

Okazało się, że działa nie gorzej niż tradycyjne le ki przeciwbólowe! Wyniki badań opublikowane zostały w 2014 roku w marcowym numerze magazynu „Phytotherapy Research”. Jak to możliwe?

Imbir zawiera aż dwieście substancji aktywnych. Niektóre z nich rozkurczają naczynia krwionośne głowy i zmniejszają zapalny obrzęk mózgu. Aktywizu je też w mózgu neuroprzekaźniki, które działają przeciwbólowo, m.in. obniżając wydzielanie prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za rozwój stanów zapalnych.

Przepis na napój przeciwbólowy: Obierz ze skórki kawałek świeżego imbiru, pokrój w cienkie plasterki.

Wrzuć do szklanki wrzącej wody w rondelku, gotuj 2 minuty. Odwar wlej do filiżanki z torebką herbaty. Gdy lekko przestygnie, dosłodź łyżeczką miodu lub cukru. Pij przynajmniej 2 razy dziennie.

Terapia zimnem

Zabieg „mokre skarpety”. Lniane lub bawełniane skarpet ki zamocz w zimnej wodzie. Wyżmij, załóż na stopy. Na mokre skarpety naciągnij suche lniane lub bawełniane, na końcu trzecią parę suchych skarpet wełnianych. Zostaw je na stopach do czasu pojawienia się uczucia kojącego ciepła.

Brodzenie w wodzie. Wejdź do wanny wypełnionej wodą o temp. 15°C, tak aby sięgała nieco powyżej kostek. Wykonaj kilkanaście szybkich kroków.

Polewanie twarzy. Zacznij od prawej skroni, potem prowadź strumień z prysznica do brody, lewej skroni i na czoło – wykonaj kilka razy. Zacznij od wody ciepłej, potem zmniejsz jej temperaturę do 18–20°C.

Sauna parowa

Przebywanie w kłębach pary wodnej o temp. 40–50°C to atmosfera ruskiej bani, tureckiej i rzymskiej łaźni. Pa rę wytwarza się, wrzucając rozgrzane kamienie do wody lub polewając je wodą.

Ta ciepła i wilgotna terapia pomaga przy migrenie, kolkach, gośćcu, nerwobólach, mięśniobólach.

Wnikająca z oddechem do krwi gorąca wilgoć pobudza też przysadkę mózgową zarządzającą gruczołami dokrewnymi, a więc poziomem hormonów. Czas zabiegu: 10–15 minut.

Zabiegi cieplne

Migrenę łagodzi zarówno ciepło, jak i zimno. Zmiany temperatur trenują bowiem układ krążenia. Terapię zawsze rozpoczynamy od działania ciep łem i dopiero potem przystępujemy do wykonywania zimnych zabiegów.

Kąpiel stóp. Wlej do miski odwar z kłączy kozłka lekarskiego lub słomy owsianej. Mocz stopy 10 minut.

Kąpiel ziołowa. Wymieszaj 5 łyżek liści pokrzywy, 2 łyżki szyszek chmielu, po 1 łyżce kory jesiona wyniosłego i kwiatu stokrotki. Zalej zioła 2 l wody, zagotuj, wlej do wanny. Dolej tyle wody, by temperatura kąpieli wynosiła 37–38°C.

Pozostałe zioła umieść w płóciennym woreczku, włóż do wanny. Kąp się 15 minut.

Lecznicza akupresura

Nieinwazyjną metodą łagodzenia bólu jest uciskanie specjalnych punktów na dłoniach, karku i na stopach. Jakich?

Znajdź miękkie zagłębienie pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Masuj przez kilka chwil jedną dłoń, a następnie drugą.

Uciskaj punkt pomiędzy paluchem a drugim palcem na grzbiecie stopy (ruchem w kierunku palucha) przez 2 minuty.

Z tyłu, u podstawy szyi uciskaj miejsce pomiędzy dwoma wystającymi kręgami przez 3 minuty.

Uciskaj tylną powierzchnię palucha (w kierunku środka stopy) przez 2 minuty.

Herbatki ziołowe

Z koprem. Składniki: owoc kopru włoskiego, szyszki chmielu, liście melisy, kwiat lawendy i pierwiosn ka, korzeń kozłka, ziele dziurawca, bukwicy i przetacznika, kłącze ta taraku, kora kaliny koralowej.

Weź po 50 gram każdego z ziół, wy mieszaj. Wsyp do słoika, zamknij. Kopias tą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku, przykryj, odstaw na 3 godziny. Przecedź, lekko pod grzej. Pij 3 razy dziennie po szklan ce, 20 minut przed posiłkiem.

Z arcydzięglem. Wymieszaj po 50 g: korzeni kozłka, arcydzięgla i lukrecji, kwiatu lawendy i jasno ty białej, ziela przywrotnika, drapacza, krwawnika i dziurawca.

Ko piastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku, przykryj, odstaw na 3 go dziny. Przecedź, podgrzej. Pij 2 razy dzienne po szklance przed posiłkiem.

Okłady i płukanki

Balsam. Połącz 10 kropli olejku z kasztanowca i mięty pieprzowej, 5 kropli olejku kamforowego. Posmaruj czoło i skronie. Pomaga przy łagodnej migrenie.

Kataplazmy. Wymieszaj po 3 łyżki nasion kopru włoskiego i ziela nostrzyka, ko szyczków krwawnika pospolitego. Namocz w małej ilości wody. Podgrzej, przełóż na ga zę. Przyłóż na bolące miejsca. Pomaga przy migrenie szyjnej.

Do płukania gardła. Połącz po 4 łyżki ziela świetlika, dziu rawca, korzenia żywokostu, wro tyczu pospolitego. 2 łyżeczki ziół zalej 2/3 szklanki wrzątku, odstaw na 10 minut, odcedź. Płucz gardło przed snem. Dla osób z migreną „pokarmową”.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.