Reklama
  • Środa, 4 listopada 2015 (14:05)

    Migrena - kobieca dolegliwość

Tego bólu głowy nie likwidują zwykłe tabletki. Zdarza się, że nie pomaga także całonocny sen. Migrena może trwać nawet trzy dni. Może, ale nie musi. Warto poznać sposoby radzenia sobie z tą przypadłością.

Z powodu migreny w pewnym okresie życia cierpi 25-28 proc. Polaków. Wśród migreników niemal dwukrotnie więcej jest kobiet niż mężczyzn. U wielu pań skłonność do migreny jest okresowa: pojawia się w czasie dojrzewania (czasem, gdy minie burza hormonalna, dolegliwości ustępują, ale nie zawsze) albo menopauzy (po okresie przekwitania liczba ataków zwykle spada).

Są jednak osoby, które zmagają się z tą przypadłością przez całe życie – od dzieciństwa. Większość z nich nigdy nie trafia do lekarza. W potocznym myśleniu ból głowy, nawet bardzo silny, nie jest bowiem uznawany za chorobę. Tymczasem migrenę można i trzeba leczyć.

Reklama

✣ Migrenowy ból głowy może się pojawić o każdej porze dnia, nawet o poranku. Zwykle odczuwamy go po jednej stronie głowy, ale zdarzają się też migreny obustronne. Ból jest pulsujący (tętniący) i najczęściej zlokalizowany w okolicach skroni. Trwa od 4 do 72 godzin.

Niektóre osoby potrafią przewidzieć nadejście migreny, bo na kilka dni lub godzin przed nim odczuwają drażliwość, zmęczenie, a ich samopoczucie znacznie się pogarsza.

U części migreników atak choroby jest poprzedzony tzw. aurą. Mogą się więc pojawić tzw. objawy słuchowe (szumy w uszach) i wzrokowe: ograniczenia pola widzenia, zniekształcenie obrazu, rozbłyski, ciemne plamy, śnieżenie albo tzw. mroczki przed oczami. Innym symptomem poprzedzającym migrenę są drętwienia (rąk i nóg) i uczucie sztywnienia (np. wokół ust). Są jednak osoby, u których migrena pojawia się znienacka.

✣ Migrena rozwija się powoli, a ból narasta stopniowo. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wymioty oraz nadwrażliwość na światło. Zwykłe środki przeciwbólowe (takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy paracetamol) nie przynoszą ulgi, nie pomaga także sen – ból głowy męczy nas zarówno przed zaśnięciem, jak i po przebudzeniu.

Może to geny...

✣ Migrena nie jest kobiecą fanaberią, a uciążliwym schorzeniem O podłożu neurologicznym. Mechanizm powstawania tej przypadłości nie został do końca poznany, ale wiadomo, że jedną z jej przyczyn jest nadmierne wydzielanie serotoniny i związana z tym skłonność do gwałtownych skurczów i rozkurczów naczyń krwionośnych w mózgu. Kolejną – nadreaktywność mózgu na bodźce.

Nie wiadomo, dlaczego jedni mają skłonność do tej choroby, a inni nie, ale wiadomo, że można ją odziedziczyć. Jeśli jedno z rodziców cierpiało na migrenę, ryzyko zachorowania jest u dziecka wyższe o połowę. W przypadku dziecka dwojga migreników – o 70 proc.

Pogoda albo stres

✣ Ataki migreny mogą być wywoływane przez pewne czynniki zewnętrzne. Nie są one jednak przyczyną choroby, mogą jedynie nasilić jej objawy. Do tzw. wywoływaczy migreny zalicza się m.in.: zmiany ciśnienia atmosferycznego i pogody, niedobór albo nadmiar snu, stres, hormonalne leki antykoncepcyjne, zaprzestanie picia kawy, picie czerwonego wina, hałas.

Jak rozpoznać

Lekarz diagnozuje migrenę na podstawie objawów. W niektórych przypadkach przypadłość może jednak dawać objawy podobne do symptomów poważniejszych chorób. By je wykluczyć, warto poprosić lekarza o skierowanie na badanie tomograficzne głowy.

Olivia
Więcej na temat:migrena | Nie | lekarz

Zobacz również

  • Daje się nam we znaki jak mało która dolegliwość. A my... staramy się tego nie zauważać i mimo złego samopoczucia robić swoje – pracować, wypełniać domowe obowiązki. Ale to niezbyt dobra taktyka! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.