Reklama
  • Poniedziałek, 25 kwietnia 2016 (13:05)

    Najnowsze metody leczenia migreny

Najczęściej stosuje się elektrostymulację, ale pomagają też zabiegi Cefaly i elektroakupunktura.

Reklama

Pani Krystyna (49) w ciągu dwóch tygodni dwukrotnie doświadczyła ataku silnego bólu głowy z wymiotami. Ból nie pozwalał jej normalnie funkcjonować.Musiała leżeć w łóżku, a zwykłe środki przeciwbólowe nie pomagały. Każdy atak poprzedzały dziwne wrażenia wzrokowe, np. jaskrawe wzorki przed oczami.

Z takimi dolegliwościami pacjentka zgłosiła się do neurologa. Po wykluczeniu poważnych chorób dotyczących wzroku i głowy lekarz zdiagnozował migrenę.

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Składa się na nią wiele różnych objawów, które mają źródło w mózgu. Ból migrenowy najprawdopodobniej wynika z zakłóceń, do jakich dochodzi między systemem nerwowym a naczyniami krwionośnymi w mózgu.

Jest silny, pulsujący, tętniący, wręcz rozsadzający głowę. Często umiejscowiony po jednej stronie głowy, z przodu, w okolicy skroni, ale może być też obustronny.

Każdy krok czy pochylenie się sprawiają, że ból narasta. Zakłócone działanie układu nerwowego dotyka wszystkich części ciała. Stąd w migrenie mamy też inne dolegliwości: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki czy zapachy. Większość bólów migrenowych to tzw. migreny epizodyczne.

Występują raz, dwa razy w miesiącu. Ale sporo osób choruje też na migrenę przewlekłą. Wtedy bóle głowy pojawiają się częściej niż trzy razy w miesiącu. Mogą nawet dokuczać kilka razy w tygodniu.

Choroba ta bywa jednak nieprzewidywalna

Liczba ataków i ich intensywność może się zmieniać. Zwykle atak trwa od kilku godzin do trzech dni. Nie musi mieć zawsze tego samego przebiegu. Czasem niespodziewanie pojawia się silny ból głowy, choć nie ma żadnych objawów, które by go poprzedzały.

Innym razem mogą wystąpić tzw. objawy zwiastunowe. Wówczas na kilka dni lub godzin przed wystąpieniem bólu głowy możemy odczuwać rozdrażnienie, przygnębienie lub zmęczenie połączone z nudnościami lub sztywnością karku oraz zaburzeniami koncentracji. Niektórzy doświadczają tzw. aury (migrena z aurą).

Na godzinę przed rozpoczęciem bólu głowy występują zaburzenia neurologiczne. Może to być drętwienie twarzy, dłoni czy nawet połowy ciała, zawroty głowy, kłopoty z mówieniem, osłabienie (uczucie, jakbyśmy mieli za chwilę zemdleć). Czasem to po prostu nagła senność, uporczywe ziewanie lub uczucie zmęczenia bez uzasadnionej przyczyny. Jednak u większości osób aura dotyczy głównie narządu wzroku.

Pojawiają się mroczki przed oczami, jasne plamy, błyski czy migocące zygzakowate linie. Możemy mieć także wrażenie, że powietrze faluje – podobnie jak w upalny dzień na asfaltowej drodze. Gdy ktoś doświadcza aury wzrokowej po raz pierwszy, może błędnie zinterpretować ją jako chorobę oczu. Niekiedy zdarza się aura, po której nie następuje ból głowy.

Osoby cierpiące na migrenę powinny być pod stałą opieką neurologa

Nieodpowiednio leczona, może z epizodycznej przekształcić się w przewlekłą. W pierwszej kolejności należy unikać czynników, które prowokują atak bólu. Niestety, nie ma uniwersalnej listy. U każdego mogą być to inne czynniki.

Ból migrenowy może pojawić się pod wpływem stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, zapachu perfum czy środków czystości. Częstymi wyzwalaczami migreny są też substancje zawarte w żywności, głównie konserwanty i sztuczne dodatki. Unikając danych produktów w diecie, możemy zapobiec atakowi migreny.

Ulgę przynosi leżenie w łóżku przy zasłoniętych oknach, w idealnej ciszy. Powinniśmy wtedy jak najszybciej zażyć lek przeciwmigrenowy. Najskuteczniej działa wzięty zanim pojawi się ból, np. podczas aury. Mogą być to leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, m.in. diklofenak, ibuprofen, oraz środki przeciwwymiotne.

W uciążliwych migrenach skuteczne są tryptany. Działają na każdym etapie bólu, ale nie należy stosować ich w aurze. Mają postać podjęzykowych tabletek, które rozpuszczają się w ustach i działają już po 10 minutach, lub aerozolu do nosa – działa po 15 minutach.

Przeciwwskazaniem do stosowania tryptanów jest choroba wieńcowa i nadciśnienie

Przy przewlekłej migrenie w zmniejszeniu liczby ataków i złagodzeniu ich intensywności pomaga przezskórna elektrostymulacja nerwów TENS. Zwykle konieczna jest seria kilku lub kilkunastu zabiegów. W okolice szyi i karku przykładane są elektrody podłączone do urządzenia wytwarzającego prąd o niskiej częstotliwości. Impulsy elektryczne stymulują nerwy czuciowe.

To częściowo blokuje przekazywanie do mózgu bodźców bólowych. Zabieg trwa 20–30 minut. Przy uporczywych i często nawracających migrenach możliwe jest leczenie zapobiegawcze, np. blokowanie kanału nerwowego zastrzykami zawierającymi specjalne środki znieczulające.

Zwykle koniecznych jest od kilku do kilkunastu zastrzyków dwa – trzy razy w tygodniu. Po takim leczeniu kolejne migreny zwykle słabną lub znikają nawet na wiele lat.

WAŻNE! W przewlekłych migrenach pomagają zastrzyki z toksyny botulinowej (tzw. botoks) w okolicy czoła, skroni oraz z tyłu głowy, u nasady włosów.

Warto wiedzieć

Dzięki tym terapiom ataki będą słabsze, rzadsze. Mogą zniknąć nawet na kilka lat!

Cefaly. Metoda polega na stymulacji nerwu trójdzielnego impulsem elektrycznym. W opasce zakładanej na głowę ukryte jest urządzenie z elektrodą. Działa dzięki programowi uruchamianemu przyciskiem. Czas terapii to 20 minut dziennie. Można stosować podczas ataku. Zamówimy je na stronie www.cefaly.pl. Jeśli nie spełni oczekiwań, możemy zwrócić je w ciągu 60 dni. Cefaly jest też dostępna w poradni leczenia bólu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Elektroakupunktura. To metoda z użyciem specjalnych igieł, które wprowadzane są w punkty zwane meridianami. Zostają podłączone cienkimi przewodami do urządzenia wytwarzającego słaby prąd. Gdy przepływa przez punkty akupunkturowe, pobudza organizm. Konieczna jest seria 10 zabiegów, dwa, trzy razy w tygodniu. Można się im poddać w niektórych poradniach leczenia bólu.

Wyzwalacze bólu

Sery. Głównie pleśniowe, camembert, parmezan i mozzarella. Zawierają tyraminę podnoszącą ciśnienie w naczyniach krwionośnych w mózgu.

Czekolada. Zwłaszcza gorzka zawiera sprzyjające migrenie tyraminę oraz fenylotylaminę. Ta ostatnia może działać pobudzająco i psychoaktywnie.

Wędliny. Większość z nich zawiera azotyny – substancje sprzyjające atakom migreny.

Gotowe dania. Fast foody i dania typu instant często zawierają szkodliwy glutaminian sodu.

Produkty fermentowane. Kiszonki, jogurt, maślanka, kwaśna śmietana, wino, drożdże należą do najczęstszych wyzwalaczy migreny.

Zdaniem specjalisty

W walce z migrenowym bólem głowy pomocne jest prowadzenie specjalnego dzienniczka. Powinniśmy nosić go ze sobą i zapisywać wszystko, co dzieje się przed atakiem bólu głowy, np. co jedliśmy i piliśmy, jaka była pogoda, czy pojawiły się jakieś zapachy, dźwięki, emocje, stres, wysiłek fizyczny, miesiączka.

Analiza zapisków z kilku dni poprzedzających kolejne ataki migreny pomoże odkryć czynniki wywołujące ból głowy. Ich wyeliminowanie może zmniejszyć częstotliwość ataków.

Poradnik krok po kroku

Sen. Osoby cierpiące na migrenę powinny zadbać o regularny sen. Nie należy zarywać nocy i każdego dnia kłaść się spać o podobnej porze. Stres. Badania dowodzą, że stres to jeden z ważniejszych czynników wywołujących migrenę. Należy znaleźć swój sposób na odreagowanie nerwowych sytuacji, np. spacer.

Posiłki. Starajmy się jadać codziennie o tych samych porach. Głodzenie się, nagły spadek lub wzrost glukozy we krwi może wywołać atak. Nie zastępujmy posiłku słodyczami. Warto mieć przy sobie zdrową przekąskę, np. owoc.

Ruch. Intensywny wysiłek fizyczny może wyzwolić atak migreny, ale regularny i umiarkowany, np. pływanie, nordic walking, jest korzystny. Wtedy w organizmie uwalniają się naturalne hormony uśmierzające ból, poprawiające nastrój – endorfiny.

Zobacz również

  • Mam 53 lata, narzekam na częste bóle głowy. Neurolog zapisał mi na stałe lek psychotropowy, który mam brać codziennie. Mam kłopoty z wątrobą, biorę leki na niedoczynność tarczycy, nie bardzo chcę... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.