Reklama
  • Poniedziałek, 23 lutego 2015 (11:05)

    Niezawodne sposoby na ból głowy

Specjalista wyjaśnia, skąd biorą się nasze kłopoty i jak możemy sobie w nich ulżyć, a także w jaki sposób im zapobiegać.

Reklama

Możesz o tym nie wiedzieć, ale jednym z zaleceń lekarskich dla osób, które często boli głowa, są... regularne posiłki.

W badaniach udowodniono, że wahania poziomu glukozy we krwi mogą bardzo sprzyjać występowaniu dolegliwości i to niezależnie od tego, czy chodzi o migrenę, bóle związane z cyklicznymi zmianami hormonalnymi, czy pojawiające się na skutek silnego lub długotrwałego stresu (tzw. napięciowe).

Dietetyczne wspomaganie

Powinnaś posilać się nie rzadziej, niż co 4 godziny (umiarkowanie dużymi porcjami). Zrezygnuj z picia kawy na czczo i gdy długo nie jadłaś (sprzyja to spadkowi stężenia glukozy, tzw. hipoglikemii).

Przy skłonności do migreny postaraj się nie jadać pokarmów bogatych w tzw. tyraminę, np. przejrza łych bananów i awokado, serów pleśniowych, wędzonych i marynowanych ryb oraz pasztetów.

Co dzieje się w głowie, gdy boli?

Zwykle dolegliwości mają związek ze zmianami zachodzącymi w naczyniach krwionośnych mózgu, ich poszerzeniem lub skurczeniem.­

Przy migrenie naczynka na powierzchni mózgu zostają podrażnione przez substancje chemiczne uwalniane przez neurony. Rozszerzają się, a w otaczających tkankach pojawia się stan zapalny. Następuje atak migreny – jednostronny, pulsujący ból głowy.

Podczas miesiączki spada poziom estrogenów (estradiolu). Obniża się też stężenie serotoniny, co powoduje zmniejszenie napięcia ścianek naczyń i w efekcie silniejsze odczuwanie bólu – podobnego do migrenowego.

Pod wpływem stresu kurczą się naczynia krwionośne w mózgu. Do tego wzrasta napięcie mięśni głowy – tępy, niezbyt nasilony ucisk obejmuje całą głowę lub czoło, skroń albo potylicę.

Zwykle dolegliwości mają związek ze zmianami zachodzącymi w naczyniach krwionośnych mózgu, ich poszerzeniem lub skurczeniem.­

Przy migrenie naczynka na powierzchni mózgu zostają podrażnione przez substancje chemiczne uwalniane przez neurony. Rozszerzają się, a w otaczających tkankach pojawia się stan zapalny.

Następuje atak migreny – jednostronny, pulsujący ból głowy. Podczas miesiączki spada poziom estrogenów (estradiolu). Obniża się też stężenie serotoniny, co powoduje zmniejszenie napięcia ścianek naczyń i w efekcie silniejsze odczuwanie bólu – podobnego do migrenowego.

Pod wpływem stresu kurczą się naczynia krwionośne w mózgu. Do tego wzrasta napięcie mięśni głowy – tępy, niezbyt nasilony ucisk obejmuje całą głowę lub czoło, skroń albo potylicę.

Leki przeciwbólowe

Lekarze doradzają jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne lub, przy migrenie, zawierające 3 składniki: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę (są uznawa ne przez Europejską Federację Towarzystw Neurologicznych za tzw. klasę A wśród środków zwalczających migrenę). Warto sięgnąć po nie odpowiednio wcześnie (przy migrenie w fazie tzw. aury, przy bólach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego 2–3 dni przed miesiączką lub w pierwszym dniu krwawienia). Zażywaj dawki zgodnie z informacjami w ulotce, nie niższe i nie wyższe (unikniesz m.in. przekształcenia się migreny w przewlekły ból głowy).

Kapsułki z tranem

Będą źródłem kwasów omega-3 dla mózgu, co bardzo korzystnie wpłynie na twoją odporność psychiczną i zdolność radzenia sobie z codziennymi stresami. W efekcie staniesz się mniej narażona na napięciowe bóle głowy.

Tabletki z magnezem i witaminą B

Podziałają równoważąco na psychikę i usprawnią przepływ impulsów nerwowych. Pastylki z partenolidem To substancja pochodzenia roślinnego znana z tego, że niweluje bóle migrenowe.

Ziółka dla skroni i czółka...

Choć nie działają tak szybko, jak leki, regularnie stosowane mogą sprawić, że bóle głowy będą nękały cię dużo rzadziej, a nawet w ogóle.

Czarci pazur jest przydatny, gdy bóle głowy mają związek z napinaniem mięśni karku (np. gdy długo pracujesz pochylona). 2 razy dziennie wmasowuj ziołową maść w kark, a poczujesz ulgę w skroniach.

Mięta pieprzowa uspokaja i łagodzi skutki stresu.

Kropelkę olejku maźnij na czole, skroniach i nad uchem. To powinno podziałać kojąco na twoją psychikę i przyczynić się do ustąpienia bólu. Kora wierzby zawiera salicynę i flawonoidy, które działają rozkurczająco i przeciwbólowo.

Wierzbowy odwar pij 2 razy dziennie przy skłonności do bólów głowy związanych ze stresem. Łyżkę suszonej kory zalej szklanką wrzątku i gotuj 10 min; odcedź.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:specjalista | sposoby | leki | tabletki | Lekarze | lekarze | Inna

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.