Reklama
  • Poniedziałek, 26 stycznia 2015 (12:00)

    Zwalcz ból głowy szybko i skutecznie

Zaprosiłaś gości na szampańską zabawę? Sprzątasz, gotujesz i czujesz, że Twoja głowa zaraz pęknie? Nie pozwól, by ból zepsuł Ci noc. Sprawdź, jak zwalczyć ten problem.

Na początku postaraj się ustalić, jaki jest jego rodzaj. Wyróżniamy trzy podstawowe typy bólu głowy: naczynioruchowy, migrenowy lub objawowy. Najczęściej występuje ten pierwszy. Przeważnie to on odpowiada za dolegliwości w sytuacjach mocno stresujących, czyli właśnie takich, kiedy wszystko jest na Twojej głowie, a chcesz pokazać się z najlepszej strony, podejmując gości.

Reklama

Ból naczynioruchowy jest tępy, niezbyt silny, obejmuje całą głowę lub umiejscawia się w obrębie czoła bądź obu skroni. Dolegliwości nie mają charakteru napadowego, ale pojawiają się i nasilają powoli. Trwają od kilku godzin do kilku dni. Zwiększają się m.in. podczas schylania, np. w trakcie robienia porządków.

Nie towarzyszą im wymioty, ale niekiedy występują nudności. Powodowane są głównie przez nadmiar emocji. Dodatkowo nasila je dym papierosowy oraz zbyt duża ilość wypitej kawy. Jeśli zatem zamierzasz bawić się do rana, nie parz kolejnej małej czarnej, tylko najlepiej zaserwuj sobie drzemkę. Wcześniej przewietrz mieszkanie i stań na chwilę przy otwartym oknie. Weź kilka głębokich oddechów. Świeże powietrze wpływa na dotlenienie organizmu, a także lepsze krążenie.

Silny ból głowy może być również spowodowany głodem. Wiele z nas popełnia ten sam błąd: chcąc dopiąć się w sylwestrową kreację, przechodzimy na kilkudniową drakońską dietę. Efektem jest właśnie ból głowy i wycieńczenie organizmu, które objawia się m.in. ogólnym osłabieniem. Lepiej więc zrobisz, jedząc pożywne śniadanie, które natychmiast postawi Cię na nogi.

Wystarczy, że przygotujesz sobie miseczkę naturalnego jogurtu z otrębami, owocami i orzechami. Pij dużo wody, która skutecznie wypłucze z Twojego organizmu szkodliwe toksyny, a także wyrówna ciśnienie krwi. Możesz również położyć na czole zimny okład z lodu zawiniętego w ściereczkę albo wykonać masaż czoła i skroni.

Jeśli te metody nie pomogą, w ostateczności sięgnij po proszki przeciwbólowe (bezpieczne przy nadciśnieniu), np. paracetamol lub pyralginę. Pamiętaj tylko, że leków nie powinno się łączyć z alkoholem.

GGP

Jeżeli dolegliwości związane z bólem głowy są na tyle silne, że prowadzą do wymiotów, może to oznaczać, że cierpisz na migrenę. Jednak diagnozę może postawić tylko neurolog, który zleci wykonanie badań, m.in. tomografię komputerową.

Kurier TV
Więcej na temat:Nie

Zobacz również

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 8 osób Dodaj komentarz
veliza

~veliza -

Często mam bóle głowy z różnych powodów. Czasami to jest stres, czasami przemęczenie, głód albo miesiączka. ale mój organizm często właśnie bólem głowy reaguje na różne niefajne sytuacje. Dlatego już się nauczyłam, że muszę w domu mieć zawsze pyralginę, bo jak dopada mnie ból, to tylko ona skutecznie go uśmierza.